ЗА ВИНОТО И НЕГОВИТЕ ЛЕЧЕБНИ И АНТИВИРУСНИ СВОЙСТВА

Jan 20, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on ЗА ВИНОТО И НЕГОВИТЕ ЛЕЧЕБНИ И АНТИВИРУСНИ СВОЙСТВА

Виното е сред най-старите медицински средства на човечеството, което през последните десетилетия несправедливо беше “осъдено“ във връзка с разпространението на алкохолизма. Днес обаче, обединените усилия на лекари, биолози и винопроизводители от различни страни са насочени към връщане доброто име на тази древната напитка. Да не забравяме, че виното е и „свещена напитка” в много религии. Кратко казано: във виното е истината („In vino veritas”). СтатистическиRead more …

МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ЛЕКУВА РАК С ПОМОЩТА НА ВИРУСИ?

Jan 19, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ЛЕКУВА РАК С ПОМОЩТА НА ВИРУСИ?

Концепцията за лекуване на рак с помощта на вируси не е нова. Тя се базира на факта, че някои вируси инфектират и се развиват много по-ефективно в туморни, отколкото в нормални клетки, като при това разрушават тумора. Сред най-ранните съобщения за вероятна вирус-индуцирана регресия на човешки тумор е случаят с цервикален рак, който е регресирал след инокулация на пациентката с атеюнирана противобясна ваксина (De Pace,Read more …

„СТЕЛТ-ВИРУСИ” И „ВИТЕРИИ” – НОВО ПОКОЛЕНИЕ ПАТОГЕНИ?

Jan 19, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on „СТЕЛТ-ВИРУСИ” И „ВИТЕРИИ” – НОВО ПОКОЛЕНИЕ ПАТОГЕНИ?

Цитопатогенни вируси, изгубили антигени, необходими за имунологичната им идентификация, са групирани под названието “стелт-вируси” (хитри, тихи, коварни). Инфектираните с тези вируси клетъчни култури се различават от културите, инфектирани с други човешки вируси по външния си вид и с помощта на селективни имунологични или молекулярни сонди. Стелт-адаптираните вируси могат да придобият допълнителни генетични последователности от заразените човешки клетки, включително клетъчни гени с потенциални онкогенни дейност. НякоиRead more …

ИНФЕКЦИОЗНИ ПРИЧИНИ ЗА РАЗВИТИЕ НА РАК

Jan 19, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on ИНФЕКЦИОЗНИ ПРИЧИНИ ЗА РАЗВИТИЕ НА РАК

Изясняването на причините за появата и развитието на рака, както и въпросите свързани с профилактиката и лечението му представляват постоянен актуален проблем. Известно е, че нормалната човешка клетка се размножава под въздействието на строго специфични сигнали, контролирани от имунната система на организма. Ако по време на този процес дадена клетка се увреди необратимо, естествените защитни механизми се активират и клетката се унищожава (апоптоза). При определениRead more …

ВИРУСИТЕ: МИКРООРГАНИЗМИ, МАКРОБИОНТИ, ИЛИ КРИСТАЛИ …

Jan 19, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on ВИРУСИТЕ: МИКРООРГАНИЗМИ, МАКРОБИОНТИ, ИЛИ КРИСТАЛИ …

Еволюционната история на вирусите е много увлекателна, макар и недостатъчно изяснена. Днес, 120 години след откриването на вирусите, е трудно да се намерят категорични консенсусни критерии за класификация и поставянето им на „точното място” в „дървото на живота”. Една от причините за това е голямото им разнообразие; друга – неуточненият им произход; трета – противоречивата им природа (предшественици на живата материя, древни свободно-живеещи организми, превърналиRead more …

ЧОВЕШКИ ПАПИЛОМНИ ВИРУСИ (HPV)

Jan 18, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on ЧОВЕШКИ ПАПИЛОМНИ ВИРУСИ (HPV)

   Човешките папиломни вируси (human papillomaviruses, HPV) са причинители на най-разпространената полово пренасяна вирусна инфекция в света. Те са и основната причина за развитието на рака на маточната шийка. Установено е, че повече от един милион жени в Европа имат продължаваща инфекция с HPV, която не могат да елиминират в рамките на 6–12 месеца и следователно са в повишен риск от развитие на цервикален рак.Read more …

ГЕНИТАЛНИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ: МOЛУСКИ, ХЕРПЕСИ И ЧОВЕШКИ ПАПИЛОМНИ ВИРУСИ

Jan 18, 2016 | Posted by in Публикации | Comments Off on ГЕНИТАЛНИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ: МOЛУСКИ, ХЕРПЕСИ И ЧОВЕШКИ ПАПИЛОМНИ ВИРУСИ

Как да разпознаем инфекция, причинена от вирусните мoлуски, гениталните херпеси и вирусните причинители на рака на шийката на матката? Най-важното е клиничното проследяване. Диагнозата се основава на появата на кожни лезии, които в повечето случаи са лесни за разпознаване. Събирането на клинични данни и задаване на насочени въпроси донякъде потвърждава диагнозата, но особено когато става въпрос за бременни, новородени или имунодефицитни пациенти, е нужно лабораторноRead more …